Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol

Facebook ile Giriş
Tarih: 17-09-2019, Saat: 07:55
  • http://qpython.club'e Hoşgeldiniz!
  • Forum Kurallarını okumayı unutmayınız.
  • İyi Forumlar...
  • Python Kodları
  • qpython.club Adresimiz Aktiftir...

Turbobit Çeviri [BETA]        PuhuTV indirme        YouTube Direkt Link            Facebook Grubu

USD: ---      EUR: ---      BTC: ---

Python Kodları > Programlama Dilleri > Kivy > Button olusturma >

Yorum: 18    Görüntülenme: 2485
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Button olusturma
05-02-2019, Saat: 00:02,
Geliştirici Üye
Developer
Konular:
Rep Puanı: 37
Cvp: Button olusturma

(04-02-2019, Saat: 23:33)gecemor Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 2017 diyo, 2 sene olmuş mu yaw, vay be...

Aynen, zaman su gibi akıp gidiyor, şimdi baktım o soruları tekrar sorarım ben ya, ne zor şeylermiş Big Grin

@SD-16 Aslında google amca da az bilgili değildir bu konuda, sorsan o da söylerdi.. Big Grin

https://kivy.org/doc/stable/api-kivy.uix.widget.html
05-02-2019, Saat: 00:02
05-02-2019, Saat: 00:12,
Admin
Admin Grubu
Konular:
Rep Puanı: 126

(05-02-2019, Saat: 00:02)Ethnic Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(04-02-2019, Saat: 23:33)gecemor Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 2017 diyo, 2 sene olmuş mu yaw, vay be...

Aynen, zaman su gibi akıp gidiyor, şimdi baktım o soruları tekrar sorarım ben ya, ne zor şeylermiş Big Grin

@SD-16 Aslında google amca da az bilgili değildir bu konuda, sorsan o da söylerdi.. Big Grin

Bir de onun öncesi var, tasker ile uygulama yaptığın zamanlar Smile eski konulara baktım da benim sana pythona başlamanı tavsiye ettiğim mesajları bulamadım, kim bilir nerelerde kaldı Smile
05-02-2019, Saat: 00:12
05-02-2019, Saat: 00:40,
Geliştirici Üye
Developer
Konular:

(05-02-2019, Saat: 00:12)gecemor Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(05-02-2019, Saat: 00:02)Ethnic Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aynen, zaman su gibi akıp gidiyor, şimdi baktım o soruları tekrar sorarım ben ya, ne zor şeylermiş Big Grin

Bir de onun öncesi var, tasker ile uygulama yaptığın zamanlar Smile eski konulara baktım da benim sana pythona başlamanı tavsiye ettiğim mesajları bulamadım, kim bilir nerelerde kaldı Smile

Aynen bende karıştırdım biraz, bir garip ouyor insan eski mesajları okuyunca. müsait biz zamanda hepsini teker teker okuyup nostaji yapacam. Smile
05-02-2019, Saat: 00:40
05-02-2019, Saat: 14:46,
Üst Üye
new üye
Konular:
Rep Puanı: 0

Tasker googledan bakdım. Bazıları tavsiye ediyor. Güzel bir uygulama mı? Smile
05-02-2019, Saat: 14:46
05-02-2019, Saat: 15:48,
Geliştirici Üye
Developer
Konular:
RE: Button olusturma

Tasker'in çalışma prensibini bir kaç youtube videosu izleyerek kavradıktan sonra uygulamalar yapabilirsin. Yanlız benim tasker'i bırakıp kivy'e yönelmemin sebebi taskerdeki yazilararın ve widget boyutlarının ekran boyutuna göre sapıtması idi. Mesela ekranı döndürünce her şey birbirine giriyor vs.. Yapacağın uygulamaya reklam da ekleyemezsin. Kullanılabilir olsa ben Kivy'e geçiş yapmazdım. o yüzden sen vaktini boşa harcamadan kivy ile devam et derim..
05-02-2019, Saat: 15:48
05-02-2019, Saat: 19:31,
Üst Üye
new üye
Konular:
Cvp: RE: Button olusturma

(05-02-2019, Saat: 15:48)Ethnic Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tasker'in çalışma prensibini bir kaç youtube videosu izleyerek kavradıktan sonra uygulamalar yapabilirsin. Yanlız benim tasker'i bırakıp kivy'e yönelmemin sebebi taskerdeki yazilararın ve widget boyutlarının ekran boyutuna göre sapıtması idi. Mesela ekranı döndürünce her şey birbirine giriyor vs.. Yapacağın uygulamaya reklam da ekleyemezsin. Kullanılabilir olsa ben Kivy'e geçiş yapmazdım. o yüzden sen vaktini boşa harcamadan kivy ile devam et derim..

Aynı sekilde kivyde de oluyor bazen. Widgetler pc ekranında baska telefon da baska gözüküyor.
05-02-2019, Saat: 19:31
05-02-2019, Saat: 22:43,
Geliştirici Üye
Developer
Konular:
Cvp: RE: Button olusturma

(05-02-2019, Saat: 19:31)SD-16 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(05-02-2019, Saat: 15:48)Ethnic Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tasker'in çalışma prensibini bir kaç youtube videosu izleyerek kavradıktan sonra uygulamalar yapabilirsin. Yanlız benim tasker'i bırakıp kivy'e yönelmemin sebebi taskerdeki yazilararın ve widget boyutlarının ekran boyutuna göre sapıtması idi. Mesela ekranı döndürünce her şey birbirine giriyor vs.. Yapacağın uygulamaya reklam da ekleyemezsin. Kullanılabilir olsa ben Kivy'e geçiş yapmazdım. o yüzden sen vaktini boşa harcamadan kivy ile devam et derim..

Aynı sekilde kivyde de oluyor bazen. Widgetler pc ekranında baska telefon da baska gözüküyor.

Suat senin kivy ile sorunun ne biliyor musun. Sen çözüm üretmek yerine hep çözüm arıyorsun. Smile Çözüm üretilecek sorunlar vardır, Çözüm aranacak sorunlar vardır. İkisini birbirine karıştırdığın sürece ilerleme sağlayamazsın.

Misal diyelim ki ekran boyutuna göre yaptığın butonun kendisini boyutlandırmasını, ekran büyüdükçe butonun büyümesini , ekran küçüldükçe butonun şeklini bozmadan yatay ve dikey modda bile iken aynı kalmasını istiyorsun.

Senin yaptığın hemen bir yerlere bunu nasıl yapabileceğini veya bunu yapabilen hazır bir ölceklendirme olup olmadığı sormak veya araştırmak oluyor. Kendin çözüm üretmiyorsun.

Farzedelim ki bunun için hazır bir modül veya çalışma buldun, bunu olduğu gibi kopyalayıp koduna entegre ediyorsun.

İşte bu sana bir şey kazandırmaz. Smile

Peki yapman gereken nedir?

Ekran dp değerini, genişliğini (width) yüksekliğini (height) hatta mevcut ekran posizyonunu (dikey-yatay) öğrenmen ve bunlar üzerinden yüzdelik değerler alıp butonun boyutunu bu yüzdelik değere göre ayarlaman, yani kendin çözüm üretmen.

Ekran değerlerini nasıl alacağını bilmiyorsan sorabilirsin, bu farklı, çünkü bilmiyorsun, bende bilmediğim şeyleri yeri geldiğinde soruyorum ama ekrandaki nesneleri bu değerlere göre nasıl boyutlandırabileceğini biraz üstünde düşünerek çözebilirsin ve bu seni geliştirir.

Sakın yanlış anlama, bunları kendini geliştirmen için yazıyorum, yoksa sen sonuca nasıl ulaşmak istiyorsan öyle ulaşırsın.

Tasker'a gelince, işte bu boyutlandırmaları yüzdelik değerlerle veya ekran boyutuna göre if else koşullarıyla yapamıyordun, sabit bir değer girmen gerekiyordu..
05-02-2019, Saat: 22:43
05-02-2019, Saat: 23:54,
Admin
Admin Grubu
Konular:
Rep Puanı: 126

Valla sen daha iyi biliyosun benim soracağım kimse yoktu kivy öğrenirken. Türkçe kaynak zaten yok sayılır, netten topladığım bilgilerle yaptım her şeyi. Topladığım bilgilerin fazlasını kendi kendime kurcalaya kurcalaya keşfetmek zorunda kaldım. Ben şahsen Suat'ın sorduklarına bakarak python bilmediğini düşünüyorum Smile Çünkü kivy den önce python ile biraz mesai yapan biri, çözümleri kendisi bulabilir. Eğer tahmin ettiğim gibiyse direkt kivy ile başlamak sanki çok sağlıklı değil, arada python için de eksik bilgileri tamamlamak gerekiyor.

Bir de her halukarda soru sorduktan sonra verilen örnekleri incelemek gerek, mesela ben en son verdiğim örnek için bir reaksiyon almadım kendisinden, sanırım pek ilgilenmedi?
05-02-2019, Saat: 23:54
06-02-2019, Saat: 01:20, (Son Düzenleme: 06-02-2019, Saat: 01:29, Düzenleyen: SD-16.)
Üst Üye
new üye
Konular:

(05-02-2019, Saat: 23:54)gecemor Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Valla sen daha iyi biliyosun benim soracağım kimse yoktu kivy öğrenirken. Türkçe kaynak zaten yok sayılır, netten topladığım bilgilerle yaptım her şeyi. Topladığım bilgilerin fazlasını kendi kendime kurcalaya kurcalaya keşfetmek zorunda kaldım. Ben şahsen Suat'ın sorduklarına bakarak python bilmediğini düşünüyorum Smile Çünkü kivy den önce python ile biraz mesai yapan biri, çözümleri kendisi bulabilir. Eğer tahmin ettiğim gibiyse direkt kivy ile başlamak sanki çok sağlıklı değil, arada python için de eksik bilgileri tamamlamak gerekiyor.

Bir de her halukarda soru sorduktan sonra verilen örnekleri incelemek gerek, mesela ben en son verdiğim örnek için bir reaksiyon almadım kendisinden, sanırım pek ilgilenmedi?

Aslında durumum biraz karısık. Smile Bu sene benim sınavım oldugu ıcın python veya kıvye calısmayıp sınava odaklanmam lazım. Amacım oyun tasarlamak oldugu ıcın sınavım olsa bile kivy aklıma bir soru gelse yani soru olarak kivy de söyle bir sey varmı acaba gibi Smile soru soruyorum ama sormadan once python pdf sine bakmadan kendi kafamda biraz tasarlayıp bilgisayarda deniyorum. Bulamassam ki bazen bulamıyorum cünkü kafam sınavda Big Grin Birde benim kivy calısmayıp wxpython calısmam lazım. cunku, yaptıgımız projeyi ordakilere anlatıcagım icin wx de bakmam gerek. Masaüstü program yapmayı cok sevmedıgım ıcın calısasım gelmiyor, yazılımda oyun yapmaya odaklıyım cunku. Smile verdıgınız orneklerıde ıncellıyorum ama cok ustune gıtmıyorum. Kısaca, basıt bıle olsa bır oyun yapmak ıstıyorum ama dıger taraftan zaman kalmıyor. Bende sınavdan sonra basıt bır oyun mantıgında ne kullanılır hareket etmesi, effect verme, karakter yapma, tasarım gıbı dıger seyler aklıma gelıyor. Soruyu, denıyerek veya sorarak burda oldugu gıbı Smile bulmaya calısıyorum bunları parca parca bırıktıyorum bazı yerlerıne ekleme yapıyorum yada kendı ıstedıgım sekılde degıstırıyorum. Bu sekilde yanı cevap olarak. Anlatmaya calısdım. Smile

Cok dogru. Ama bazı yerlerıne suanlık katılamıycam. Big Grin
Bıde bazen sacma seyler yazabılıyorum. O anlık durum da. Smile
(Son Düzenleme: 06-02-2019, Saat: 01:29, Düzenleyen: SD-16.)
06-02-2019, Saat: 01:20
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kivy button SD-16 4 937 26-01-2019, Saat: 22:33
Son Yorum: SD-16
  kivy ile androidde dosya oluşturma SD-16 16 3,192 01-08-2018, Saat: 21:28
Son Yorum: Ethnic

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2019 MyBB Group.