Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kivy ile androidde dosya oluşturma
@SD-16 aynen root atarsan gizli dosyalar açılıyor. Kök dizinindeki dosyaları görebiliyorsun.
Ara
(31-07-2018, Saat: 20:39)Eyyamus Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  @SD-16 aynen root atarsan gizli dosyalar açılıyor. Kök dizinindeki dosyaları görebiliyorsun.
Yok o değil bu mevzu başka Smile
Ara
(31-07-2018, Saat: 22:07)Ethnic Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  
(31-07-2018, Saat: 20:39)Eyyamus Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  @SD-16 aynen root atarsan gizli dosyalar açılıyor. Kök dizinindeki dosyaları görebiliyorsun.
Yok o değil bu mevzu başka Smile

Root atmak deyince aklım oraya gitti.
Ara
Root dizini derken işte uygulamanın kendi dosyalarının olduğu dizinden bahsetmiştim, main.py ile aynı dizin yani. Oraya belki yeni android sürümlerinde sıfırdan dosya açmak belki root yetkisi isteyebilir, ama önceden veritabanı oluşturup uygulamayı buildozer ile baraberinde paketlenirse sorun oluşturmaması gerek, tabi bir de buildozer.spec dosyasından gereksinimlere sqlite3 eklenmesi gerek. Ben daha önce yaptığım bi uygulamada sqlite3 kullandım dediğim şekilde sıkıntı olmadı, verinin korunması için gayet ideal bir yöntem. Gerçi şimdi dediklerim yabancı gelebilir ama sqlite3 kullanımını öğrendikten sonra uygulamayı paketleme aşamasında sorun olursa beraber halletmeye çalışırız Wink

@Ethnic sqlite3 kullanımı aslında zor değil, biraz araştırınca senden kaçmaz Smile ama isterseniz yine de boş bi zamanımda örnek verebilirim, ama dediğim gibi çok zor değil.

Not: Bu arada eğer kullanıcı verisi genel olarak uygulama ayarı ile ilgiliyse yani kullanıcı sürekli uygulamayı kullanırken veri işlemiyosa ve sürekli yeni bilgiler kaydetmeyi gerektirmiyosa "Json" kullanabilirsiniz. Geçenlerde kivy de keşfettiğim JsonStore kütüphanesi var kullanımı da çok daha basit

elimizde "ayarlar.json" adında bir dosya olsun içeriği de

PHP Kod:
{

"nick":"gecemor"

"site":"qpython.club"

"dil":"python"

olsun...

>>>from kivy.storage.jsonstore import JsonStore
>>>veriler = JsonStore("ayarlar.json")
>>>print veriler["nick"]
'gecemor'
>>>

Yapılan değişiklikler otomatik olarak dosyaya kaydediliyor, bu da belki işinize yarayabilir.
Turbobit Premium Link Çeviri | Turbobit Link Generator | http://turbobit.qpython.club
(01-08-2018, Saat: 19:17)gecemor Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Root dizini derken işte uygulamanın kendi dosyalarının olduğu dizinden bahsetmiştim, main.py ile aynı dizin yani. Oraya belki yeni android sürümlerinde sıfırdan dosya açmak belki root yetkisi isteyebilir, ama önceden veritabanı oluşturup uygulamayı buildozer ile baraberinde paketlenirse sorun oluşturmaması gerek, tabi bir de buildozer.spec dosyasından gereksinimlere sqlite3 eklenmesi gerek. Ben daha önce yaptığım bi uygulamada sqlite3 kullandım dediğim şekilde sıkıntı olmadı, verinin korunması için gayet ideal bir yöntem. Gerçi şimdi dediklerim yabancı gelebilir ama sqlite3 kullanımını öğrendikten sonra uygulamayı paketleme aşamasında sorun olursa beraber halletmeye çalışırız Wink

@Ethnic sqlite3 kullanımı aslında zor değil, biraz araştırınca senden kaçmaz Smile ama isterseniz yine de boş bi zamanımda örnek verebilirim, ama dediğim gibi çok zor değil.

Not: Bu arada eğer kullanıcı verisi genel olarak uygulama ayarı ile ilgiliyse yani kullanıcı sürekli uygulamayı kullanırken veri işlemiyosa ve sürekli yeni bilgiler kaydetmeyi gerektirmiyosa "Json" kullanabilirsiniz. Geçenlerde kivy de keşfettiğim JsonStore kütüphanesi var kullanımı da çok daha basit

elimizde "ayarlar.json" adında bir dosya olsun içeriği de

PHP Kod:
{

"nick":"gecemor"

"site":"qpython.club"

"dil":"python"

olsun...

>>>from kivy.storage.jsonstore import JsonStore
>>>veriler = JsonStore("ayarlar.json")
>>>print veriler["nick"]
'gecemor'
>>>

Yapılan değişiklikler otomatik olarak dosyaya kaydediliyor, bu da belki işinize yarayabilir.

Hımm, bu json aslında çok iş görür. peki benim anladığım bu mesela uygulamaya başlangıçta işlenmesini istediğimiz verileri bu şekilde saklayabiliriz ama gücell değerleri işlemiyoruz, doğru mu?

Bu arada uygulamanın root yani kendi dizinine dosya yazıp, okuyabiliyoruz, bunun için uygulamanın root yetkisine sahip olması gerekmiyor. Neredeyse tüm ugulamalarımda denedim ve kullandım.

işlem çok basit, yapmamız gereken tek şey, uygulama klasörü yolunu manuel olarak değil "os" modülü ile alıp dosya işlemleri yapmak.

Misal

PHP Kod:
import os
uygulama_yolu 
os.path.dirname(os.path.abspath(__file__)) 
Ara
Okuttuktan sonra gücel verileri değiştirebiliyoruz veya silebiliyoruz. JsonStore kendisi otomatik olarak .json dosyasına verileri kaydediyor.

veriler.put( "nick"="gecemor")

şeklinde yeni bilgi ekleyebiliyoruz mesela...

Ayrıca evet, os ile tam yolu o şekilde almak daha mantıklı, ama işte dediğim gibi uygulamanın kendi dizininde dosya açtırmadım hiç, var olan veritabanını kullandım daha önce. O yüzden izin problemi olup olmadığı hakkında emin değilim, özellikle de yeni android sürümlerinde Smile Ama işte txt dosyası açtırıp içine veri kaydetmek yerine json kullanmak daha düzenli bir şey. Neden, çünkü dosyayı okutup splitle falan aradığın şeyi kırp vs falan bi süreden sonra profesyonelce durmuyo Smile Json verisi her zaman için daha düzenli, dosyayı okuttuktan sonra istediğin veriyi anahtarıyla çağırıp alabiliyosun. Ama tabi kullanıcı yoğun bir şekilde farklı farklı veri kaydediyosa ve güvelik söz konusuysa veritabanı kullanmak çok daha iyi. Zaten veri tabanı bu işler için icat edilmiş Smile
Turbobit Premium Link Çeviri | Turbobit Link Generator | http://turbobit.qpython.club
(01-08-2018, Saat: 21:21)gecemor Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Okuttuktan sonra gücel verileri değiştirebiliyoruz veya silebiliyoruz. JsonStore kendisi otomatik olarak .json dosyasına verileri kaydediyor.

veriler.put( "nick"="gecemor")

şeklinde yeni bilgi ekleyebiliyoruz mesela...

Ayrıca evet, os ile tam yolu o şekilde almak daha mantıklı, ama işte dediğim gibi uygulamanın kendi dizininde dosya açtırmadım hiç, var olan veritabanını kullandım daha önce. O yüzden izin problemi olup olmadığı hakkında emin değilim, özellikle de yeni android sürümlerinde Smile Ama işte txt dosyası açtırıp içine veri kaydetmek yerine json kullanmak daha düzenli bir şey. Neden, çünkü dosyayı okutup splitle falan aradığın şeyi kırp vs falan bi süreden sonra profesyonelce durmuyo Smile Json verisi her zaman için daha düzenli, dosyayı okuttuktan sonra istediğin veriyi anahtarıyla çağırıp alabiliyosun. Ama tabi kullanıcı yoğun bir şekilde farklı farklı veri kaydediyosa ve güvelik söz konusuysa veritabanı kullanmak çok daha iyi. Zaten veri tabanı bu işler için icat edilmiş Smile
Ooo yeni veri eklemebiliyorsa candır. Smile sqlite'ı kssin deniyecem, listemde ilk sıralarda.
Ara

{lang: 'en'}

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kivy Dili Soru & Cevap Ethnic 215 131,319 28-04-2020, Saat: 12:11
Son Yorum: SD-16
  Kivy de basit animsyonlar nasıl oluşturulur SD-16 3 2,646 31-03-2020, Saat: 11:27
Son Yorum: HackLord
  Kivy programını .exe yapmak SD-16 3 2,829 15-04-2019, Saat: 01:20
Son Yorum: gecemor
  Button olusturma SD-16 18 8,947 06-02-2019, Saat: 01:20
  Kivy button SD-16 4 3,281 26-01-2019, Saat: 22:33

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Change Theme