Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
string içerisinde belirli bir bölümü ayırmak
string içerisinde yazının belli bir bölümünü nasıl alabilirim?

örneğin :

Daha geniş bir ifadeyle paragraf; bir duyguyu, bir düşünceyi bir isteği, bir durumu, bir öneriyi, olayın bir yönünü, yalnızca bir yönüyle anlatım tekniklerinden ve düşünceyi geliştirme yollarından yararlanarak 12 anlatan yazı türüdür. Kelimeler cümleleri, cümleler paragrafları, paragraflar da yazıları oluşturur.

bu yazıda "tekniklerinden" ile "12" kısmını almak istiyorum. yani "tekniklerinden ve düşünceyi geliştirme yollarından yararlanarak 12" yazıyı alıp stringe atamak istiyorum. nasıl yapabilirim?
Ara
deneme = "Daha geniş bir ifadeyle paragraf; bir duyguyu, bir düşünceyi bir isteği, bir durumu, bir öneriyi, olayın bir yönünü, yalnızca bir yönüyle anlatım tekniklerinden ve düşünceyi geliştirme yollarından yararlanarak 12 anlatan yazı türüdür. Kelimeler cümleleri, cümleler paragrafları, paragraflar da yazıları oluşturur."

a = deneme.find("tekniklerinden")
b = deneme.find("anlatan")

c = deneme[a:b]

print c

kendimiz sorduk, kendimiz cevapladık başkasına yardımı olur belki Smile
Ara
Burdan devam edelim. deneme.txt dosyamız var içeriği

elma
armut
pirasa
sebze
meyve

şu kodu çalıştırdığımda pirasa kelimesini abc yapması lazım. fakat şu hatayı veriyor.

#-*-coding:utf8-*-

dosya = open("c:/deneme.txt").readlines()

uc = dosya[2:3]
print dosya
a = dosya.replace(uc, "abc")

print a

Ara
@excel
Ara
PHP Kod:
uc dosya[2
yapsan yeter. niye [2:3] yazdın ki ?
Ara
sonuç yine aynı.
Ara
@ahmettepe replace fonksiyonu stringlere uygulanabiliyor ama sen list'e uyguluyosun burda, o yüzden olabilir. telefonda python interpreteri yok deneyemiyorum şuan

denedim, python3de şöyle yapınca oluyo
PHP Kod:
with open("deneme.txt") as deneme:

icerik deneme.read();

print(
icerik.replace("pirasa""deneme")) 
Ara
@excel[url=http://qpython.club/member.php?action=profile&uid=2125][/url]

ben dosyayı okutunca string olarak kaldığını düşünüyordum. siz liste yazınca Smile anladım.

#-*-coding:utf8-*-
dosya = open("c:/deneme.txt").readlines()
uc = dosya[2]
dosya.remove(uc)
dosya.insert(2, "abc")

print dosya

peki dosyayı okuturken liste olarak değilde string olarak python 2 'de alamıyor muyuz? yani maksat replace ile düzenlemek için.
Ara
dosyayı okuturken ".readlines()" ile okutursan bu sana liste olarak dönecektir, listede de her bir satır liste elemanı olacaktır. Eğer string olsun istiyosan okuturken "read()" kullanmalısın. Ya da "".join(dosya) metoduyla tekrar listeyi stringe dönüştürebilirsin. Tabi eğer ilk başta readlines() fonksiyonuyla okutman mecbursa.
Turbobit Premium Link Çeviri | Turbobit Link Generator | http://turbobit.qpython.club
Kısaca bilgi vermek gerekirse nedir bu "".join() metodu?

bu metod ile elinde liste varsa liste aralarına istediğin bir şey yazarak stringe dönüştürebilirsin.

ÖRNEKLER:
>>>liste = ["python", "php", "java"]
>>>string = "-".join(liste)
>>>print string
python-php-java

>>>string = "\n".join(liste)
>>>print string
python
php
java
Turbobit Premium Link Çeviri | Turbobit Link Generator | http://turbobit.qpython.club

{lang: 'en'}

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENİ Python ile bir motoru belirli saniye de belirli yöne çevirme. vayvan 12 5,969 10-02-2019, Saat: 18:43
Son Yorum: gecemor

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Change Theme